קבוצת סטודנטים להנדסה במהלך ניסוי במעבדת תרופות

רוקחות והנדסה פרמצבטית – מה ההבדל?
על מחלות ותרופות – תפקיד הרופא, הרוקח ומהנדס התרופות

פיתוח תרופה למחלה הינו תהליך העשוי להימשך שנים רבות ולפעמים עשרות שנים. תחילת התהליך, כמובן, באבחנה הרפואית שפתולוגיה מסוימת נפוצה בין אוכלוסיית חולים גדולה. מחקר מקיף, שבו שותפים רופאים וחוקרים מתחומי מדעי החיים, אמור לפענח את המערכות הביולוגיות המעורבות במחלה המדוברת ולהבין את מנגנון הפעולה המולקולארי של התהליך הפתולוגי.

בשלב זה עובר המאמץ העיקרי לאנשי המדע מתחום מדעי התרופה והרוקחות, במטרה למצוא את המולקולה המתאימה ביותר לעצירת המחלה ולריפויה. תחום זה כולל כימיה תרופתית, שעניינה סינתזה כימית להכנת התרופות האפשריות; פרמקולוגיה – הבוחנת את יעילות התרופות המוצעות על מודל הרקמה או החיה החולה; ותחום מדעי הרוקחות או הפרמצבטיקה, העוסק במחקר ופיתוח צורות המתן (administration form) של תרופות. בין צורות המתן הנפוצות: כדורים, קפסולות, פתיליות, סירופים, תרחיפים, זריקות ומדבקות עוריות. בחזית מחקר הרוקחות נמצאות כיום צורות מתן כגון תרופות בשחרור מושהה, מולקולות ביולוגיות גדולות, תרופות בשתלים רפואיים, תרופות מונחות-מטרה לאיבר או לרקמה, ומתן יעיל של חומר גנטי.

הנדסה פרמצבטית משתלבת עם עבודת הכימאים וחוקרי מדעי הרוקחות בייעוץ ובהבאת התרופות לכלל ייצור תעשייתי תוך כדי שמירה על פעילותן התרפויטית וחיי המדף הנדרשים. בין תחומי האחריות של המהנדסים: תכנון ייצור וגמלון של רצפות ייצור וקווי ייצור עבור תרופות ונשאי תרופות; תכנון מערכי אבטחת ובקרת איכות; אנליזה מתקדמת של תרופות והתאמתה לשימוש בתעשיית התרופות; ועוד.

כל אחד מתחומי המומחיות שנסקרו הכרחי לפיתוח התרופה, ועבודה משותפת של כל בעלי הידע בתחום חיונית להצלחת תהליך הבאת התרופה ליעילותה המרבית. הרופא, שהחל את תהליך החיפוש אחר פתרון תרופתי למחלה, מקבל את המוצר הסופי המיטיב.

מה בין רוקחות להנדסה פרמצבטית

תחומי מדעי הרוקחות וההנדסה הפרמצבטית משלימים אחד את השני ונדרשים שניהם לפיתוח תרופות ולייצורן.
לימודי הרוקחות מעניקים לסטודנט ידע רחב בכל תחומי מדעי הטבע והחיים ואינם עוסקים בתחומי ההנדסה וטכנולוגיות ייצור התרופה. בסיום לימודי הרוקחות, מקבל הבוגר רישיון רוקח, המאפשר לו לייעץ לחולים ולרופאים בנושאי מינון התרופות והפעילות התרפויטית שלהן, אינטראקציות בין-תרופתיות ועוד. בוגר המעוניין להשתלב במחקר המוביל לפיתוח תרופות, כמוזכר לעיל, חייב להמשיך ללמוד לתארים מתקדמים במדעי הרוקחות.

לימודי הנדסה פרמצבטית בעזריאלי – מכללה אקדמית ללימודי הנדסה בירושלים, מכשירים את הבוגרים לעסוק מיד עם סיום לימודיהם בפיתוח חומרי גלם לתרופות, נשאי תרופות מתוחכמים ותהליכי ייצור לתרופות, הכשרה המתאימה לשוק המתפתח של חברות הפרמצבטיקה בארץ. בוגר המסלול יכול להמשיך במסלול אקדמי מחקרי ולרכוש תואר שני ושלישי באוניברסיטאות המחקר.

על מנת לקבל הבהרה נוספת ומידע מעמיק על ההבדל בין רוקחות להנדסה פרמצבטית – מומלץ לפנות למרכז ייעוץ ורישום ולבקש פגישת ייעוץ אישי עם היועץ לתחום הנדסה פרמצבטית.

לחצו למידע על לימודי הנדסה פרמצבטית

בואו להיות מהנדסים!