צילום תקריב - המעבדה להנדסת מכונות

תכנית לימודים
תכנית הלימודים בהנדסת מכונות

מטרת מסלול לימודי הנדסת מכונות לתואר ראשון בעזריאלי הינו להקנות לבוגרים את היכולות והידע להשתלב בכל תחומי התעשייה והאקדמיה ברמות הגבוהות ביותר. לימודי הנדסת מכונות אורכים ארבע שנים וכוללים חשיפה לשיטות ניסוי ועיבוד נתונים מתקדמות בסביבת מעבדות משוכללת.
בשנתיים הראשונות נלמדים מקצועות הבסיס במדעים ונושאים קלאסיים בהנדסת מכונות. בשנתיים הנותרות התכנית מתמקדת בשני תחומי הליבה של ההתמחות בזרימה ואנרגיה, מוצקים וחוזק. דגש מיוחד ניתן להקניית ידע בסיסי רחב בתחומים אשר מעבר לתחומי הליבה כמו רובוטיקה ומערכות אלקטרומכניות זעירות. תכנית הלימודים מקנה את הידע והכישורים תחילה על ידי בניית בסיס תיאורטי מוצק, וחיזוק הבסיס הנ"ל על ידי מתן כלים וניסיון מעשי באמצעות מערך מעבדות וניסויים מתקדם.

בשנת הלימודים הרביעית עורכים הסטודנטים פרויקט גמר בתעשייה, בהנחיית איש סגל אקדמי מהמכללה ומהנדס מהתעשייה.
המחלקה שלנו היא היחידה המציעה לימודים אקדמיים בהנדסת מכונות בירושלים וסביבתה, והיא פועלת באופן שותף לשיתופי פעולה עם מוסדות האקדמיה הוותיקים בד בבד עם יצירת קשר פעיל עם תעשיות מתקדמות ומתפתחות.

על רשימה ארוכה ומכובדת נמנות התעשייה האווירית, רפא"ל, מנועי בית שמש, רוקר – בריטיש אירוספייס, טוטנאור, סיוון תעשיות לייזר, אקיוביט מייצרת שעונים אטומיים, טבע ואינטל. שיתופי פעולה אקדמיים עם האוניברסיטה העברית, בית חולים הדסה, הטכניון ואוניברסיטת תל אביב.
שיתופי הפעולה מאפשרים הפריה הדדית המתבטאת בין השאר בביצוע פרויקטים משותפים ובהכשרת בוגרים עם ידע וכישורים הנדרשים בתעשייה.
ייחודה של תכנית הלימודים שלנו הוא בהקניית יכולות פיתוח, ניהול ויזמות, יכולות הנדרשות ומתקבלות בברכה ע"י התעשיות והאקדמיה.

פרויקט גמר

גולת הכותרת בהכשרת מהנדסי מכונות במכללת עזריאלי ללימודי הנדסה היא פרויקט מהנדס המתבצע בשנה האחרונה ללימודים.
פרויקט מהנדס במחלקה להנדסת מכונות הינו ייחודי באופיו. כבר בשנת הלימודים השלישית מסייעת המכללה ביצירת קשר עם התעשיות, ומנחה את התלמידים להגדיר בתכנית פרויקט מהנדס מוצר ממשי אשר מחייב את התלמידים להתמודד עם כל השלבים של חיי פרויקט בתעשייה. לאמור, מטריצת העדפות לקוח, בניית עץ מוצר, תכנון לוח זמנים, מודל עלות, תכנית בקרה וניהול סיכונים, ניהול רכש ואיכות מוצר וניסויי הוכחה וקבלה. פרויקט מהנדס משלב את לימודי התלמידים בתחומי המדעים הבסיסיים, מקצועות ההנדסה המכנית ומעבדות הניסוי המשוכללות בתחומי ניסוי ומדידה, מוצקים, פני שטח (טריבולוגיה), אנרגיה, זרימה ואווירודינמיקה.

מגוון הפרויקטים הרחב שבוצעו במחלקה להנדסת מכונות שכלל בין השאר: ציוד רפואי מתקדם, גיטרה לבעל מוגבלות תפקוד ביד אחת, רובוט תת מימי, רובוט תת קרקעי, כלי טיס אוטונומיים, טורבינות רוח ומערכות ייצור אוטומטיות מעיד על יכולת הבחירה הבלתי מוגבלת של הבוגרים לנווט את מסלול ההתמחות שלהם מעבר למסלולי הליבה של המחלקה.

לפירוט תכנית הלימודים – לחץ כאן

 

פרויקטי גמר של סטודנטים במחלקה:

רובוט תת ימי


מנהרת רוח ייחודית (מוצגת במוזיאון המדע ירושלים)

 

בואו להיות מהנדסים!