דגם של פס ייצור- המעבדה להנדסת תעשייה וניהול הנדסת תעשייה וניהול לתואר ראשון B.Sc.

דבר ראש המחלקה
ד"ר רוני הורוביץ, ראש המחלקה, הנדסת תעשייה וניהול

ד"ר רוני הורוביץ

שלום,
ראשית ברצוני להודות לך על שגילית עניין בלימודים לקראת תואר מהנדס תעשייה וניהול במכללה שלנו, עזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה ירושלים, וכן לספק לך רקע נוסף על התחום, על המחלקה ועל תכנית הלימודים שלנו.
הנדסת תעשייה וניהול היא מקצוע מרתק, יצירתי, מקצוע של ראש גדול וטכנולוגיה מתקדמת. זהו מקצוע צעיר יחסית שנולד בתחילת המאה ה- 20. מקובל לראות את ראשית המקצוע במחקריו של החוקר האמריקאי פרדריק ונסלאו טיילור אשר העמיד את היסודות לתחום שנקרא בזמנו 'ניהול מדעי'.

בבסיסו מקצוע הנדסת תעשייה וניהול עוסק בייעול מתמיד של מערכות. תפקידו של מהנדס התעשייה והניהול לאתר את התפוקות של המערכת ואת התשומות שלה, להציע מדדים לפעילותה וכמובן לבנות תכנית ייעול שתאפשר להגדיל את התפוקות ובה בעת להקטין את התשומות. בחברות תעופה מהנדסי תעשייה וניהול קובעים את היעדים, תדירות הטיסות והקצאת המטוסים שתביא למקסימום את רווחי החברה ואת שביעות הרצון של לקוחות החברה. בבנקים, מהנדסי תעשייה וניהול קובעים כמה פקידים יהיו בכל עמדה בסניף כך שהלקוחות לא יאלצו להמתין זמן רב בתור ומצד שני הבנק לא יאלץ לשכור מספר רב מדי של עובדים. במפעל תעשייתי מהנדסי תעשייה וניהול קובעים את רמות המלאי של חומרי הגלם, את הקיבולת הנדרשת של קווי הייצור ועורכים תחזיות ביקוש.

הנדסת תעשייה וניהול זהו מקצוע בו יש פחות נוסחאות מוכנות מראש לפתרון בעיות, ויותר חשיבה רעננה על כל בעיה בנפרד. בהתאם לכך, הלימודים מקנים הרגלי חשיבה ופתרון בעיות והם מאוד מגוונים ומקיפים קשת רבה של מקצועות החל מכלכלה ועד הנדסת תוכנה, מחקר ביצועים ועד פסיכולוגיה ארגונית מרובוטיקה ועד ארגונומיה.

עם מהפיכת המחשוב והאינטרנט מקצוע הנדסת תעשיה וניהול אימץ אליו את תחום מערכות המידע והוא נחשב כיום כחלק מליבת המקצוע. מהנדסי תעשייה וניהול עוסקים בתכנון מערכות ממוחשבות ארגוניות, כאלה שיבטיחו שהמידע המתאים יגיע למקבלי ההחלטות המתאימים בכדי שיקבלו החלטות מיטביות.
כחלק מתחום מערכות המידע, הולך ומתפתח תחום הבינה העסקית. תחום זה, עוסק בדרכים השונות לניצול המיטבי של הררי הנתונים הנערמים כתוצר לוואי של פעילות הארגון. בתחום זה פותחו כלים רבים המאוגדים תחת השם "כריית ידע" אשר מטרתם להפיק מתוך הנתונים ידע שיאפשר לארגון להיות תחרותי ויעיל יותר.
אנחנו במכללה שמים דגש מיוחד על שילוב טכנולוגיה מתקדמת בתחום מערכות המידע בתכנית הלימודים ובפרט טכנולוגיית אינטרנט. התכנית אינה קופאת על שמריה ומתעדכנת משנה לשנה בהתאם להתקדמות הטכנולוגיה.

בתום הלימודים, בוגרי המחלקה משתלבים בארגונים ממגוון תחומים: תחום ההיי-טק, כגון אינטל, מוטורולה, אמדוקס; תחום השירות, כגון בנקים, חברות ביטוח ומשרדי ממשלה; ותחום התעשייה המסורתית, כגון תנובה, אסם והנמלים. במילים אחרות, תואר מהנדס תעשייה וניהול מעזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה ירושלים יאפשר לך גמישות תעסוקתית גבוהה יותר ויכולת להשתלב ולהתקדם בכל ענפי המשק ומגזריו.
לימודי הנדסת תעשייה וניהול מהווים שער כניסה לקריירה מקצועית, עשירה ורווית אתגרים. תכנית הלימודים משלבת בין תחומי דעת כגון סטטיסטיקה, כלכלה, שיווק, פסיכולוגיה, מחשבים ומימון, לבין לימודי ליבה בתחומי מערכות הייצור, התזמון והבקרה, תכנון מערכות מידע, אבטחת מידע, לוגיסטיקה, ניהול פרויקטים, אבטחת איכות ועיצוב ארגוני.

בתכנית שני תחומי התמחויות:
מערכות מידע: רכישת כלים לתכנון, לפיתוח ולבקרה של מערכות המידע בארגון תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות.
ניהול התפעול: רכישת כלים לתכנון, לפיתוח ולבקרת התהליכים הנדרשים לשם ביצוע יעיל של המוצרים והשירותים התואמים את מטרות הארגון.
הלימודים בעזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה ירושלים הם ברמה אקדמית גבוהה. סגל ההוראה מורכב ממרצים מנוסים, לצד מרצים צעירים דינמיים ומבטיחים שהתמחו במוסדות המובילים, והם בעלי ניסיון מקצועי מעשי בעבודה עם חברות מובילות בתעשייה. האווירה במכללה נעימה ופתוחה, וכל סטודנט זוכה ליחס אישי בהקשבה ובתמיכה.

אנחנו מחכים לכם, בואו ללמוד אצלנו!
ד"ר רוני הורוביץ

לחצו למידע על לימודי הנדסת תעשייה וניהול

משתפים איתנו פעולה
רוצה להיות מהנדס? מלא/י פרטים
אני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מהמכללה
יעוץ ורישום פועל בימי א-ה בין השעות 9:00 – 19:00 | טלפון: 9087*