הנדסת תוכנה תואר ראשון ושני הנדסה אזרחית וסביבתית

לימודי הנדסת משאבי מים וסביבה (התמחות)
כלכלנים ומומחי סביבה מסכימים כיום כי מים הינם המשאב העיקרי בעולם העומד בפני משבר. כבר כיום, כשני מיליארד מאוכלוסיית כדור הארץ אינם בעלי גישה מיידית למקורות מים. בעתיד הלא רחוק, למעלה משליש מהאוכלוסייה על פני כדור הארץ יסבול ממחסור חמור במים.

מערכות התשתיות העירוניות, האזוריות והארציות מחייבות חשיבה מחודשת, מחקר ופיתוח טכנולוגיות חדישות, שדרוג שיטות קיימות והמשך פיתוח של סביבת האדם, החקלאות והתעשייה.

הנדסת משאבי מים וסביבה הוא מקצוע בחזית הטכנולוגיה אשר בנוי על יסודות מדעיים מתחומי המתמטיקה, הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה ומדעי המחשב. מהנדסי מים משתמשים בעבודתם במיטב טכנולוגיות ההיי-טק כגון מערכות חישה מתקדמות, איסוף ועיבוד אותות, מערכות אופטיות ומערכות ממוחשבות. זהו מקצוע רב תחומי, מעניין ודינאמי ובו פוטנציאל גבוה למיצוי אישי של העוסקים בו.
הלימודים כוללים את מקצועות היסוד במדעים וכן מקצועות יסוד כלליים בתחום הנדסה אזרחית. בשנתיים האחרונות לומדים הסטודנטים: נושאים הקשורים לתשתיות של מערכות הולכה ואספקת מים, עקרונות זרימת מים על פני הקרקע, במובלים מתוכננים ובתת הקרקע, תנועה, פיזור ושרידות מזהמים בגופי מים על ותת קרקעיים, טיפול במים, איסוף שפכים ומי גשמים, טיפול בשפכים והכשרתם לשימוש חוזר בחקלאות, מערכות אגירה עונתיות ורב עונתיות, גלי ים והנדסה ימית, תכנון וניצול יעיל של משאבי מים ממקורות שונים, כמו-גם פתוח מקורות מים חדשים ושיטות לתכנון אסטרטגי ארוך טווח של משאבי מים אזוריים ולאומיים.
אפשרויות התעסוקה בהנדסת משאבי מים וסביבה רבות ומגוונות. במשרדי ממשלה כמו המשרד לתשתיות לאומיות, משרד הפנים, משרד החקלאות ומשרד הבריאות מועסקים מהנדסי מים רבים אשר עוסקים בתכנון, בהפעלת ובפיקוח על פרויקטים ברמות שונות. השלטון המקומי מעסיק מאות מהנדסי מים במפעלים עירוניים או אזוריים. בארץ פועלות עשרות חברות לייעוץ ותכנון בתחומי תשתיות מים. כמן כן, הולך וגדל מספרן של חברות המתמחות בביצוע פרויקטים כוללניים המשלבים ייזום, תכנון, בנייה, הפעלה ומסירת הנכסים בתום תקופה של מספר שנים – Build Operate Transfer (BOT).

סקר שנעשה על ידי האיגוד הישראלי למים עבור נציבות המים במשרד לתשתיות לאומיות מעלה תמונה כי מחסור חמור במהנדסי מים יבוא לידי ביטוי קיצוני תוך 10 שנים. המסלול תוכנן במיוחד בכדי לענות על צרכי משק המים כפי שמתואר בסקר.

לחצו למידע על לימודי הנדסה אזרחית וסביבתית בשיתוף הטכניון

לייעוץ אקדמי אישי מלאו פרטיכם

צור איתנו קשר »

אני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מהמכללה
משתפים איתנו פעולה
רוצה להיות מהנדס? מלא/י פרטים
אני מאשר/ת קבלת מידע פרסומי מהמכללה
יעוץ ורישום פועל בימי א-ה בין השעות 9:00 – 19:00 | טלפון: 9087*