איפה יכול לעבוד מהנדס תעשייה וניהול

איפה יכול לעבוד מהנדס תעשייה וניהול
הבחירה בתחום הלימודים הנכון צריכה להיעשות בתבונה, תוך התחשבות בכישוריו של האדם ובשאיפותיו, אך גם בהתייחסות לאפשרויות הטמונות במקצוע הנבחר. במידת האפשר, מומלץ לבחור בלימודים שיאפשרו התפתחות מקצועית במספר תחומים שונים, תואר אקדמי שבזכותו ניתן להתקדם בעולם הדינמי שבו אנו חיים. הנדסת תעשייה וניהול עונה בדיוק על צרכים אלו, והיא מאפשרת את בנייתה של קריירה מעניינת. הנדסת תעשייה וניהול הוא אחד המקצועות היחידים המתמחה בהבנה מערכתית של תהליכים ארגוניים ועל כן הוא נקרא לעיתים מהנדס תהליכי-עבודה. היות ובכל ארגון קיימים תהליכי-עבודה (מערכות מידע, ניהול, תפעול …), כל ארגון צריך מהנדס תעשייה וניהול. תפקידיו העיקריים של מהנדס התעשייה וניהול הוא לעזור לארגון להחליט אלו מוצרים ושירותים לספק לשוק בו הוא פועל, כך שהארגון ירוויח מכך. על כך במאמר הבא.


מה כוללים לימודי תעשייה וניהול

היות ומהנדסי תעשייה וניהול נדרשים להבנה מערכתית של תהליכים המתרחשים בארגון, פעמים רבות הם נדרשים להיות הגורם המחבר בין מספר תחומים המשיקים זה לזה. לשם כך עליהם לרכוש כישורים המאפשרים להם הבנה של מגוון פונקציות ארגוניות. הסטודנטים נדרשים ללמוד כלים שיסייעו להם בתכנון ובניתוח של ביצועים שונים ועליהם ללמוד שיטות בתחומי מערכות, מידע, תפעול וניהול. על מהנדסי תעשייה וניהול לשלב ידע מתחומים שונים לצורך שיפור ביצועי הארגון הן מבחינת הכנסות והן מבחינת הוצאות. כמו כל מהנדס, בשנתיים הראשונות הלימודים כוללים בעיקר לימודי מדעים (מתמטיקה, פיזיקה, תכנות ואנגלית) ובשנתיים לאחר מכן קורסים בתחומי הליבה המקצועיים (מערכות מידע, תפעול, הנדסת אנוש, חקר ביצועים, ניהול ועוד).

אופק תעסוקתי

לימודי הנדסת תעשייה וניהול פותחים בפני בוגרי המחלקה אפשרויות רבות. יש מי שבוחר להשתלב בתחום מערכות המידע או הניהול או התפעול. במקרים מסוימים קיימת גם אפשרות להשתלב ביוזמות שונות בעולם ההייטק. בוגרים המחפשים עבודה כמהנדסי תעשייה וניהול יכולים לבחור לעסוק במגזר הציבורי וליהנות מההטבות הרבות המאפיינות מגזר זה. ניתן כמובן להשתלב גם במגזר הפרטי ולהיות חלק ממערך התכנון והניהול של מחלקות שונות; כך מהנדס תעשייה וניהול יכול למשל להתמקד בתחום הייעוץ הארגוני, ולהתמקצע בנושא הפיקוח על תהליכי הייצור השונים. הוא יכול גם לבחור לפנות לכיוון מקצועי העוסק בעיקר בתחום ההנדסה ולהשתלב בחברות בינלאומיות או במפעלים מקומיים. בוגרים רבים בוחרים למשל להשתלב בעולם התעופה ולסייע בהכשרתם של צוותים ובקביעתם של נהלי עבודה; בוגרים אחרים מעדיפים לעסוק בתחום הלוגיסטיקה, הרכש והמזון – כולם תחומים נדרשים ומבוקשים. בגלל הצורך של כל ארגון במהנדסי תעשייה וניהול, הביקוש למקצוע יציב ובעלייה מתמדת. להלן רשימת מקצועות בהם מהנדסי תעשייה וניהול יכולים לעבוד:

תחום הנדסת מערכות מידע: מנתח מערכות, מתכנת, מדען נתונים, מיישם, מטמיע, מהנדס איכות בתוכנה.

תחום הנדסת תפעול: מהנדס ארגון ושיטות, מהנדס אנוש, מהנדס מוצר, מהנדס יצור, יועץ הנדסי-ארגוני, קניין, מהנדס איכות.

תחום הנדסת ניהול: מנהל פרויקט, יועץ עסקי, מנהל בדרגים שונים, סמנכ"ל, מנכ"ל.

הזכות להשפיע

אחת הסיבות שבעטיין רבים בוחרים ללמוד הנדסת תעשייה וניהול, היא מתוך רצון להשפיע על אופן התנהלותם של ארגונים גדולים ולקחת חלק בניהול על כל היבטיו. ההכשרה המגוונת שבוגרי התוכנית זוכים לה מאפשרים להם להגיע לתפקידי ניהול לא רק בתחומי ההנדסה, אלא גם בתחומי הכלכלה, וכך יש בידיהם האפשרות להוביל תהליכים ולהשפיע באופן משמעותי על התנהלותו של המשק. לימודי הנדסת תעשייה וניהול מאפשרים לבוגרי התוכנית להתקבל למגוון רחב של תפקידים גם בתעשיות הביטחונות, גם בתעשיית הרפואה וגם בתעשיות הטכנולוגיה. כך הם יכולים לקחת חלק בפיתוחם של מוצרים פורצי דרך, ולסייע בקידומן של המצאות שונות.

רמות הכנסה גבוהות

מהנדס תעשייה וניהול שסיים זה עתה את לימודיו יגלה כי בשוק קיים מגוון רחב של תפקידים ברמות הכנסה גבוהות. הביקוש למקצוע זה גדל באופן מתמיד, במיוחד בשל הצורך ההולך וגובר באנשי מקצוע מיומנים שיהיו מסוגלים לשלב בין תחומי ידע שונים. על כן, הביטחון התעסוקתי בתחום זה נוטה להיות גבוה מאוד, והמשכורות – בהתאם. מי שמעוניין להשתלב בתחום הכולל מיזוג מרתק בין תחומים שונים, כגון הנדסה, כלכלה, מנהל עסקים  – יימצא את מקומו כאן.

 

בואו להיות מהנדסים!