איפה יכול לעבוד מהנדס חומרים?

איפה יכול לעבוד מהנדס חומרים?
ההחלטה איזה מקצוע ללמוד היא החלטה מורכבת. לכל אחד יש את השיקולים שלו, שמתייחסים בדרך כלל לתחומי עניין, רצון ללמוד תחום מסוים על פני תחום אחר, וכמובן שיקולים של פרנסה ואפשרויות תעסוקה. כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הכי נכונה עבורכם, כדאי לקרוא כמה שיותר על התחום שמעניין אתכם, ואפילו לדבר עם סטודנטים שלומדים במסלול ועם אנשים שסיימו אותו והמשיכו לשוק העבודה.
מסלול הלימודים של הנדסת חומרים הוא מסלול מאתגר, אך הוא מעניין מאוד ויפתח בפניכם אפשרויות תעסוקה מגוונות.

מהי הנדסת חומרים?

זהו תחום מולטידיסיפלינרי שמשלב בין המבנה המולקולרי של החומר, לבין התכונות השונות שלו- תכונות מכניות, פיזיקליות, תרמיות וכדומה. בזכות ההבנה של התכונות האלו, אפשר לדעת באיזה חומר כדאי להשתמש בשביל לייצר מוצר מסוים, או איך אפשר לשפר את המוצר הקיים באמצעות חומרים שונים.

יוצאים לשוק העבודה

כאמור, הנדסת חומרים היא תחום מגוון ומולטידיסיפלינרי, ולכן מהנדס חומרים יכול להשתלב במגוון רחב של תפקידים בחברות השונות.
מהנדסי חומרים לוקחים חלק חשוב במחקר, הן באקדמיה והן בחברות פרטיות, ביניהן חברות פארמה ותעשיית התרופות. עולם ההיי טק מספק אפשרויות  תעסוקה רבות, כאשר גם בתחומים אלו ישנם תפקידים של מחקר. אך פעמים רבות מהנדס החומרים משתלב בתהליך של פיתוח המוצר.
למשל תחום המיקרו אלקטרוניקה תופס תאוצה בשנים האחרונות, מתוך הבנה שככל שנוכל לייצר מערכות אלקטרוניות קטנות יותר, כך אפשר יהיה לפתח מכשירים מורכבים יותר. תפקידו של מהנדס החומרים הוא לבדוק מהם החומרים שיעשו את העבודה הטובה ביותר תחת הדרישות- למשל הולכה, בידוד, פיזור החום וכדומה.
התחום הקלאסי של הנדסת החומרים הוא כמובן בפיתוח של מוצרים שצריכים לעמוד בתנאי קיצון. למשל בתחום התעופה והחלל, כאשר יש צורך לשלב בין חומרים קלים במיוחד לחומרים שיעמדו בשינויי טמפרטורה מהירים ובכוחות ג'י גדולים. הצורך הזה קיים גם בפיתוחים צבאיים שונים.
תחום עיסוק מעניין לא פחות, הוא תחום המתמקד דווקא במחקר של כישלון חומרים. בזכות ההבנה מדוע החומר כשל, אפשר לשפר את המוצר הקיים.

לסיכום, תואר ראשון בהנדסה במסלול של הנדסת חומרים הוא מסלול אשר יפתח בפניכם דלתות רבות בשוק העבודה. תוכלו לעשות תרגיל קטן בבית באמצעות אתרי דרושים, ולחפש בעצמכם אילו חברות מחפשות מהנדסי חומרים. רפרוף מהיר יגלה לכם כמה מהשמות הגדולים במשק, בתחומי היי טק, תעשיות צבאיות ותעשיות רפואיות. רבות מהן כמובן מציעות תנאים טובים ואפשרויות לקידום.

בואו להיות מהנדסים!