לימודי הנדסה פרמצבטית (הנדסת תרופות) לתואר ראשון .B.Sc הנדסה פרמצבטית

לימודי הנדסה פרמצבטית (הנדסת תרופות) לתואר ראשון .B.Sc
לימודי הנדסה פרמצבטית (הנדסת תרופות), לתואר בוגר במדעים מיועדים להכשיר את בוגריה לעסוק בפיתוח ובייצור תרופות ונשאים של תרופות, במטרה לשלבם בתעשיית התרופות והתעשייה הביו-רפואית עתירות הידע והטכנולוגיה, או במחקר יישומי לתארים מתקדמים באוניברסיטאות.

תכנית הלימודים במחלקה להנדסה פרמצבטית (הנדסת תרופות) הינה ייחודית ובלעדית בישראל. המחלקה להנדסה פרמצבטית הוקמה בשיתוף עם חברת טבע, החברה המובילה בעולם לתרופות גנריות.

מהי הנדסה פרמצבטית

לימודי הנדסת תרופות עוסקים בפיתוח תרופה מן הרעיון המחקרי אל החולה. תהליך פיתוח התרופה עד השלמתה ואישורה, הוא ארוך ויקר. תהליך זה, מתחיל בהגדרת המחלה על ידי המערך הרפואי, המשכו במחקר מקיף לגילוי סיבותיה והמנגנונים הביולוגיים הקשורים בה, שלאחריו פיתוח תרופה ובדיקת יעילותה לטיפול במחלה. מכאן, יש להכין את התרופה לייצור מבוקר, בהרכב ובאיכות הטובים ביותר לקבלת תוצאה טיפולית מקסימאלית. מהנדס פרמצבטי אחראי לכל התהליכים האמורים להביא את התרופה משולחן מעבדת המחקר להרכב הסופי שלה על מרכיביו השונים (כגון: טבליה, סירופ, משחה ועוד), באיכות גבוהה, תוך עמידה בסטנדרטים מחמירים ובכמויות מסחריות.

מהנדס פרמצבטי (מהנדס תרופות)

מהנדס הפרמצבטיקה אחראי להרכב הסופי של התרופה שיביא להכוונתה באופן יעיל אל מטרתה בגוף, תוך יצירת תנאים לפעילות מטיבה מקסימאלית.
בוגרי המחלקה להנדסה פרמצבטית של עזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה ירושלים, מסיימים את לימודי התואר בהנדסת תרופות כאשר הם בקיאים בכל הנושאים הקשורים לפיתוחה של התרופה, באופן המאפשר להם ל"תקשר" עם כל גורמי פיתוח התרופה, למן הרופא, דרך הביולוג והכימאי, וכלה ברוקח. ידע זה הופך את הבוגרים לאטרקטיביים לתעשייה הפרמצבטית ולמוסדות מחקר אקדמיים בתחום.
בוגרי המחלקה משתלבים במגוון משרות ביחידות מחקר ופיתוח ובקווי הייצור, בתכנון רצפות ייצור, בניהול ופיתוח מערכי אבטחה ובקרה, באנליזה מתקדמת של תרופות והתאמתן לשימוש קליני ועוד.

תכנית הלימודים בהנדסה פרמצבטית

מטרת תכנית הלימודים במחלקה להנדסה פרמצבטית היא להכשיר מהנדסים עבור התעשייה הביו-רפואית המודרנית, ולהקנות להם השכלה רחבה ורב-תחומית, שתאפשר להם להתמודד עם הבעיות המורכבות שמציבה תעשיית הנדסת תרופות שללא ספק הינה תעשייה מאתגרת ביותר.
תכנית הלימודים נפרשת על פני ארבע שנים וכוללת הכשרה מקיפה במקצועות מדע בסיסיים, הנלמדים בעיקר בשנתיים הראשונות של התכנית, והתמקדות בקורסי ההנדסה הפרמצבטית בשנתיים הבאות.

לרשות תלמידי המחלקה עומד מערך של ארבע מעבדות חדישות, מהמתקדמות בארץ, שהוקמו בסיוע חברת טבע ו"הקרן לפיתוח וקדמה": מעבדת אנליטיקה פרמצבטית, מעבדת טכנולוגיות פרמצבטיות, מעבדת הנדסת תהליכים ומעבדת ביוטכנולוגיה פרמצבטית. כולן מכשירות את הסטודנטים בנושאים מרכזיים בתעשייה הפרמצבטית.
בשנה האחרונה ללימודיהם מבצעים הסטודנטים במחלקה להנדסה פרמצבטית פרויקט גמר, בהנחיה משותפת של מנחה אקדמי מהמכללה ואיש תעשייה בכיר בתחום התרופות/חוקר בכיר ממכוני מחקר או מהאקדמיה.
בסיום הלימודים רוכש הסטודנט תואר אקדמי בוגר במדעים בהנדסה פרמצבטית – מהנדס תרופות B.Sc. in Pharmaceutical Engineering.

נושאי לימוד עיקריים

  • לימודי יסוד במדעי הטבע
  • לימודי מדעי החיים
  • לימודי הנדסה כלליים
  • לימודים ייעודיים לתעשייה הפרמצבטית
  • תחומי בקרה של אמונות ואיכות המוצר על פי הרגולציה
  • לימודים כלליים בנושאי פארמה: ביות תרופות (targeting), זמינות ביולוגית ועוד.

 

ייחודיות המחלקה

עזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה ירושלים היא המוסד היחידי בארץ המלמד תכנית זו.
שיתוף הפעולה של המחלקה עם התעשייה הפרמצבטית בכלל, ועם חברת טבע בפרט, חושף את הסטודנטים לנעשה בשטח, בין היתר, על ידי סיורים באתרי התעשייה ועבודה מעשית במהלך הלימודים או בחופשת הקיץ בתעשיות אלה.

קראו על ההבדל בין הנדסה פרמצבטית לרוקחות

שיתופי פעולה: