לימודי הנדסת מכונות לתואר ראשון .B.Sc הנדסת מכונות

לימודי הנדסת מכונות לתואר ראשון .B.Sc
מהי הנדסת מכונות

הנדסת מכונות היא ענף בהנדסה העוסק בתהליכי תכנון, מחקר, פיתוח, ייצור ותחזוקה של מערכות מכניות זרימה ואנרגיה. לימודי הנדסה לתואר ראשון .B.Sc מכשירים את הסטודנטים להתמודד עם מטלות הנדסיות מורכבות תוך שימוש בחוקים פיזיקליים קלאסיים וטכנולוגיות מודרניות לפתרון והצגת תוצאות. התעשייה הטכנולוגית המודרנית עוסקת בפיתוח ובייצור מוצרים הדורשים ידע והבנה בתחומים נרחבים. בהתאם, גובר הצורך במהנדסים בעלי ידע רב-תחומי.

מהנדס מכונות

אפשרויות התעסוקה כמהנדס מכונות
לימודי הנדסת מכונות מאפשרים לבוגרי המחלקה להשתלב במרבית התעשיות הן בתחומים כלליים של הנדסת מכונות והן בתעשיית ההיי-טק, ואף לשלב המשך התמחויות הנדסיות ולימודים לקראת תארים מתקדמים. התפקידים אשר ממלאים מהנדסי מכונות כוללים את תחומי הפיתוח והמחקר ההנדסי והטכנולוגי, תיכון הנדסי, ייעוץ הנדסי וניהול פרויקטים.
בוגר המחלקה להנדסת מכונות במכללה הוא מהנדס מכונות בעל הכשרה וידע במערכות אנרגיה וזרימה, מערכות מכניות ומיקרו מערכות אלקטרו-מכניות. ההתמחות במערכות זעירות במקביל להתמחות במערכות מכניות, מערכות אנרגיה וזרימה יאפשרו לבוגר המחלקה עיסוק במערכות מתוחכמות בעלות תכונות משופרות ועלויות ייצור נמוכות במגוון רחב של יישומים: מערכות צבאיות, רפואיות, אלקטרוניקה, תקשורת ותעשיות כלי תעבורה.

תכנית הלימודים בהנדסת מכונות

תכנית הלימודים במחלקה להנדסת מכונות בעזריאלי – מכללה אקדמית להנדסה ירושלים, מקנה ידע מעמיק במקצועות המובהקים של הנדסת המכונות, הן הקלאסית והן המודרנית, תחילה באמצעות לימודי בסיס במדעים: הנדסת מכונות קלאסית, מתמטיקה, פיזיקה וכימיה, וטכנולוגיות תיכון בעזרת מחשב. לאחר מכן בלימודי הנדסה יישומית: רובוטיקה, מיקרו מערכות מכניות, מערכות כוח וחום, מערכות אנרגיה מתחדשת, מנועי בעירה פנימית ועוד.
לימודי הנדסת מכונות אורכים ארבע שנים. בשנתיים הראשונות נלמדים מקצועות הבסיס במדעים ונושאים קלאסיים בהנדסת מכונות. בשנתיים הנותרות התכנית מתמקדת בשלושה תחומי הליבה של ההתמחות בזרימה ואנרגיה, חוזק ומיקרו מערכות.
בשנת הלימודים הרביעית עורכים הסטודנטים פרויקט גמר בתעשייה, בהנחיית איש סגל אקדמי מהמכללה ומהנדס מהתעשייה. התכנית כוללת התמחות במערכות אנרגיה וזרימה, מערכות מכניות ואלקטרומכניות ברפואה ותעשייה ומיקרו מערכות
(MEMS – Micro Electro Mechanical Systems) ומשלבת מגוון תחומים, כגון מכניקה, אלקטרוניקה וטכנולוגיות תיכון וייצור מתקדמות (DFMA, PIT, NPI ו DTC).

ייחודיות המחלקה

תכנית לימודי הנדסת מכונות במחלקה מוכוונת לתעשיית ההיי-טק וכך מרחיבה ומגוונת את אפשרויות התעסוקה של בוגריה. ייחודיותה היא בהקניית יכולות המאפשרות לבוגרים להשתמש בכלים הקלאסיים של מהנדס מכונות על מנת להתמודד עם אתגרים רב-תחומיים תוך שילוב מיקרו-מערכות בכל תחומי המכונות, אם כחיישני מדידה או רכיבי בקרה.
המחלקה היא היחידה המציעה לימודים אקדמיים בהנדסת מכונות בירושלים וסביבתה והיא חרטה על דגלה את שיתוף הפעולה עם מוסדות האקדמיה הוותיקים בד בבד עם יצירת קשר פעיל עם תעשיות מתקדמות ומתפתחות. סגל המחלקה מכיל אנשי סגל בעלי ניסיון תעשייתי ואקדמי רב שנים וביכולתו לכוון את תלמידיו לצרכי התעשייה העכשוויים.

שיתופי פעולה: